Bardzo przydatną umiejętnością w dzisiejszych czasach jest programowanie. Poszukuje się specjalistów z tej dziedziny na rynku pracy. Zanim jednak przejdzie się do środowiska Java, warto zacząć od prostego programowania za pomocą zmieniania położenia obrazków i ikon. Takie zajęcia proponuje Akademia Nauki.
Propozycja dla maniaków komputerowych
Jeśli dziecko większość swojego wolnego czasu spędza na graniu w gry komputerowe, warto posłać go na zajęcia z programowania. Jego pasja stanie się bardziej użyteczna, a zdobyta wiedza podczas zabawy pozwoli stworzyć własną grę w programie Scratch. Zajęcia jednak nie rozpoczynają się od programowania, a od budowy robotów LEGO. Na początku jest to po prostu konstrukcja z klocków, ale po dodaniu silnika i sensorów ruchu i czujników staje się wykwalifikowanym robotem, którym można sterować za pomocą dedykowanego oprogramowania Scratch. Można zadać robotowi wszelakie zadania omijania przeszkód, czy poruszania się w różnych kierunkach. Możliwości programowania jest jednak zdecydowanie więcej i wszystko zależy od inwencji twórczej dziecka. Programowanie jest niezwykle proste, gdyż polega na układaniu w odpowiedni sposób klocków na ekranie. Za pomocą klawiatury i myszki można sterować zaprojektowanym i zaprogramowanym robotem. To może być pierwsza styczność dziecka z rozbudowaną elektroniką i tworzeniem systemów opartych o proste mechanizmy. W ten sposób zaszczepia się dzieciom pasję do programowania, a stąd już o krok od zajmowania się tym w przyszłości na poważnie. Znani programiści również kiedyś rozpoczynali od najprostszych programów.
Zajęcia programowania robotów Lego
Programowanie dla dzieci Olsztyn to zajęcia, które odbywają się w Akademii Nauki przez cały rok, również w wakacje w ramach organizowanych półkolonii. Na każdych zajęciach dzieci mogą zaprogramować innego robota. Obowiązuje przy tym podział na grupy. Pracują więc w zespołach. Muszą zatem słuchać się wzajemnie i dobrze się rozumieć, a także wykorzystywać najlepsze pomysły do budowy wyspecjalizowanych robotów. Używają do tego celu klocków Lego WeDo oraz Lego NXT. Z odpowiednimi umiejętnościami programowania można nawet nauczyć robota układania kostki
Rubika czy rozwiązywania Sudoku
Roboty wykonują polecenia dzięki łączności Wi-Fi lub Bluetooth z komputerem, laptopem czy też smartfonem. W ten sposób dziecko uczy się, że komputer może być wykorzystywany nie tylko do gier ale także kreatywnej zabawy. Zawsze po takich zajęciach dzieci wracają na nie z jeszcze większą ochotą. Programowanie robotów Lego jest przeznaczone również dla szkół. Nauczyciele mogą zapisać dzieci nawet jednorazowo na takie grupowe zajęcia, na których nie tylko rozwiną wyobraźnię przestrzenną i kreatywność, ale również nauczą się współpracować w grupie, a także podejmować wyzwania zdrowej rywalizacji, której tematem może być stworzenie robota, który będzie wykonywał najbardziej złożone czynności. Dzieci na zajęciach otrzymują również materiały Lego, książki w ramach, których mogą zgłębiać tajniki programowania robotów.
Takie zajęcia, jeśli nie wykształcą przyszłych inżynierów, to na pewno ludzi dla których rozwiązywanie problemów logicznych nie będzie stanowiło problemów. Osoby potrafiące tworzyć aplikacje poprzez programowanie są dziś bardzo potrzebne, gdyż zaczynają one ułatwiać wiele dziedzin życia np. w kwestii pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym.